Indstiksafløb Indstiksafløb
Indstiksafløb

Praktisk indstiksafløb med flerdobbelt læbetætning. En løsning til brug i områder uden tætning, såvel indendørs som udendørs.

Gulvafløb uden tætning

Gulvafløb uden tætning egner sig til f.eks.:

 

  • nødafløb i kælderen
  • alle rum hvor man har uregelmæssig eller lidt vandafløb
  • haver eller terasser med udebelægninger, som befinder sig direkte over jordbelægningen
     

Der findes 3 modeller:

Indstiksafløb"/

Det nye indstiksafløb uden tætning.  Variant med 50 mm vandlås har en afløbskapacitet på 0,8 l/s

Indstiksafløb"/

Den lugtfri variant har 30 mm vandlås og en afløbskapacitet på 0,4 l/s (venstre). Den frostsikre variation har en afløbskapacitet på 0,7/s (højre).

 

Let inspektion og rengøring

 

 Vandlåsen er let udtagelig og er derfor nem at rengøre. Åbningen er 90 mm og det er derfor let at komme til at rense.  Alle indsatser er udskiftelige. Rist og ristrammer er i høj kvalitet af rustfri stål. svarende til belastningsklasse K3.

 

 Enkel håndtering

 

Ved montering sættes afløbet med flerdobbelt læbetætning ganske enkelt ind i rørstudsen til et PVC- eller HT-rør. Afløbene kan anvendes til alle rør og muffer med en indvendig diameter på 98-105 mm. Indstiksafløbet skal justeres efter gulvbelægningens højde og niveau, og afløbene kan således hurtigt og ukompliceret tilpasses til enhver installationssituation. Det anbefales dog at lade en tredobbelt læbetætning blive siddende som tætning i røret, således at man altid er på den sikre side.
Hvis man foretrækker at bruge en designrist eller en plade som afløbsafdækning, kan risten nemt udskiftes.

 

Yderligere information findes i produktkatalog X1

 

Indstiksafløb uden tætning