Ferienzentrum „Les Tourelles“, Côte d´Azur

Sanering af tekniske installationer.

Blick auf das Meer und den Ferienpark Les Tourelles
Ferienzentrum „Les Tourelles“, Côte d´Azur

Blå himmel, blåt hav og 300 solskinsdage om året – feriecentret "Les Tourelles" cirka 15 km fra St. Tropez er det ideelle ferieparadis.

For at forbedre beboelseskomforten yderligere besluttede ejeren IG Bau Bad Homburg at sanere de tekniske installationer på to betingelser: For det første skulle specialhåndværkeren Christ & Wieprecht fra Allgau udføre arbejdet. For det andet skulle der anvendes så meget Viega-systemteknik som muligt. Så specialhåndværkeren fra Bayern fik ikke meget tid til "ferie" på stedet.

I stedet stod installationen af et solvarmetermisk anlæg (til brugsvand, svømmebassin og gulvvarme), sanering af varmeanlæggene samt af sanitetsrummene inklusive behandling af anlægsvand til toiletskyl i 47 bungalows og nybygning af svømmebassinet på programmet. Alle Viega-systemkomponenterne leverede salgspartneren i Cannes just-in-time. Et topmoderne reguleringssystem udfører styringen af anlægget.

Integrerede Viega-systemer:

  • 3 km Profipress-kobberrør og mere end 1000 Profipress-fittings i størrelserne 15 til 54 for tilslutning af solvarmeanlægget og sanering af varmeanlægget 
  • Formstabilt Sanfix Fosta-rør inklusive rødgodsforbindere til sanering af bungalows og svømmebassin
  • Forvægssystem Viega-Eco-plus til sanering af de 47 bungalows
  • Easytop-strengreguleringsventiler for optimal tilpasning
Blick auf das Meer und den Ferienpark Les Tourelles
Strålende, blåt vand, strålende blå himmel – sådan præsenterer ferieparken "Les Tourelles" sig på den franske middelhavskyst sig 300 dage om året for de besøgende.
Wärmepumpen
Som supplement til solvarmeanlægget forsyner varmepumper bufferbeholderne, som hver rummer 1.500 liter, med økologisk produceret varme.